Kirúgták a tőzsdefelügyelet főnökét a kínai tőzsdék mélyrepülése miatt
A részvénypiac éledezik, de a pekingi vezetés korábbi reményei odavannak.
A részvénypiac éledezik, de a pekingi vezetés korábbi reményei odavannak.
2021 februárjában volt a csúcs, azóta mélyrepülésben a sanghaji tőzsde. Ezen akar segíteni a kínai kormány a 282 milliárd dolláros mentőcsomaggal. Kérdés, hogy sikerül-e?
Hétfőn újraindul a sanghaji értéktőzsde, miközben újabb cég, az Apple is bejelentette, hogy ideiglenesen bezárja kínai üzleteit.
Kiújult a részvényesek Kína-parája, mindenkinek az eladás gombon remeg a keze. Az aggodalom jogos, a kínai gazdaság lassulása miatt recessziós ördögi körben vagyunk. Ennek mi se örülhetünk, a lassulás minket is elér – Németországon keresztül.
A héten már második alkalommal kellett felfüggeszteni a kereskedést a sanghaji és a sencseni tőzsdéken csütörtökön, miután a vezető részvények árfolyamát követő CSI300 index csökkenése átlépte a 7 százalékos küszöbértéket.
Kínában az állam a tulajdonában lévő bankokon keresztül részvényeket kezdett vásárolni kedden, hogy elejét vegye az újabb zuhanásnak.
Nagyot zuhantak az indexek, ezért kereskedési nap hátralévő részére felfüggesztették a kereskedést a sanghaji és a sencseni tőzsdéken. Két vezető részvény árfolyamának csökkenését követve a CSI300 index 7 százalékos csökkenése átlépte a veszélyesnek ítélt küszöbértéket. A feldolgozóiparban mérsékelt növekedést vártak, azonban a december végi adatok csökkenést jelentettek, ez rántotta le a tőzsdéket.
A szakértők szerint a jövőben a visegrádi négyek devizái felülteljesítők lehetnek, a nyersanyagtermelő fejlődő országok, különösen az ázsiai feltörekvő piaci fizetőeszközökkel szemben. A hét eleji piaci esés után a forint, a török líra és a cseh korona bizonyul a legkevébé sérülékenynek az ING elemzése szerint.
Egyelőre hatástalanok a tűzoltó lépések, amelyekkel megállítanák a Kína-pánikot, a kipukkadt tőzsdei lufi maradt, és még mindig ijesztően ereszt.
Hatalmas vagyonokat vett ki a hétfői tőzsdepánik a milliárdosok zsebéből. Ázsia leggazdagabb embere veszített a legtöbbet, Bill Gates a második legnagyobb vesztes.
A jüan leértékelése nem egy új devizaháború kezdete, hanem egy rugalmas árfolyam-mechanizmus bevezetését jelenti – állítják egybenhangzóan elemzők. Ha Kína beszállna egy devizaháborúba, az globális kamatszintcsökkenéshez vezetne. A leértékelés miatt így is számítani kell Kínában a gazdasági növekedés lassulására.
Megint nagy a pusztítás a kínai részvénypiacon, a krízist, úgy tűnik, nem sikerült megállítani július elején.